Review: Oordoppen vergelijkingstest

Gehoorbescherming is hot dezer dagen. De industrie speelt daar natuurlijk gretig op in en ontwikkeld oordoppen voor zowat elke mogelijke toepassing. Ook voor motorrijders is er een heel gamma ontwikkeld in verschillende prijsranges.

Elke motorrijder moet echt zijn oren beschermen, zeker wanneer je de snelweg opgaat. De windruis maakt je geleidelijk aan doof, zonder dat je dat de eerste jaren gaat merken. Je kan dus maar beter je voorzorgen nemen en een degelijke gehoorbescherming voorzien. Vanaf meer dan 85 decibels kan je al gehoorschade oplopen. Als je weet dat een ritje op de snelweg makkelijk de 90 decibel overstijgt, heb je dus al na minder een uur gehoorschade. Hier kan je meer lezen over het gevaar van decibels. Dankzij CoolSafety kregen wij enkele setjes om uitvoerig te testen.

Onze test steunt op de vier belangrijkste pijlers: de demping, het comfort, de kwaliteit en natuurlijk ook de prijs. Onze oren mogen dan al onbetaalbaar zijn, die doppen hebben we het liefst niet té duur.

oordoppen_test_01

Wegwerpoordoppen

  • Demping: 9/10 – 28dB volgens de fabrikant
  • Comfort: 8/10
  • Kwaliteit: 6/10
  • Prijs: 5/10 – 39,90€ voor 250 paar
  • Totaal: 28/40

Sinds jaar en dag zweer ik bij deze oordopjes. Ik koop me elk jaar een pak van 250 stuks. Ze dempen het geluid erg goed doordat ze gewoon de vorm van je gehoorgang aannemen. Het grote voordeel is de hygiëne natuurlijk. Elke rit neem je een vers paar… Het nadeel is natuurlijk wel dat je er altijd bij moet hebben en erg milieubewust is het niet. Ze zijn per stuk uiteraard het aller goedkoopst, maar je moet wel elke dag een ander paar nemen.

Ze zitten vrij comfortabel, maar je voelt wel altijd dat je ze in hebt. Op een zweterige zomerdag kan het comfort ook wat minderen doordat je oren ook stevig gaan zweten. Bovendien dempen ze alles. Praten als je even gestopt bent of via communicatie wordt dus erg lastig. Ze kunnen erg slecht tegen vocht. Dan worden ze snel erg mals en dat komt de demping niet ten goede.

oordoppen_test_03.jpg

Pluggerz Motor

  • Demping: 7/10 – 22 dB volgens de fabrikant
  • Comfort: 5/10
  • Kwaliteit: 4/10
  • Prijs: 6/10 – 12,95 €
  • Totaal: 22/40

Van de Pluggerz wordt er één paar geleverd. Het opbergkokertje dat er bij zit is van zo een broos plastic dat het bijna uit elkaar valt als je er naar kijkt. Het heeft ook geen sleutelring dus ben je je oordopjes in no-time kwijt. Erg kwaliteitsvol ziet het er dus niet uit.

De Pluggerz dempen alles. De filter lijkt weinig nut te hebben. Hij lijkt ook of hij meer dempt dan dat de fabrikant opgeeft. Met Pluggerz in je oor wordt alles in de wereld heel wat stiller.

Ze steken wel vrij ver uit je oor. Bij mijn prachtig groot geschapen hoofd werd dat toch wel lastig wanneer ik mijn helm op en af moet zetten. Dat komt het comfort niet ten goede.

 oordoppen_test_05.jpg

Alpine Motosafe PRO

  • Demping: 7/10 – 17dB (tour) – 20dB (race) volgens de fabrikant
  • Comfort: 8/10
  • Kwaliteit: 9/10
  • Prijs: 8/10 – 22,95 €
  • Totaal: 32/40

De Alpine Motosafe oordopjes worden geleverd met een opberghoesje en met schoonmaakspray. Ze zijn duurder, maar je krijgt wel twee paar oordopjes en de extra accessoires. Alleen harde geluiden en de windfrequentie worden gefilterd en gedempt. Het andere verkeer en spraak blijft uitstekend hoorbaar.

De oordopjes zitten het comfortabelste van alle setjes. Bovendien krijg je een handig tooltje meegeleverd om de oordoppen in je oor te duwen, iets wat toch wel een groot gemis is bij de andere setjes en je heel wat geklungel bespaart.

Er worden dus twee paar oordopjes meegeleverd: een “tour” paar met zwarte filter die 17dB zou dempen en een “race” paar met rode filter die 20dB zou dempen. Wanneer je ze gebruikt, is het verschil eigenlijk nauwelijks te merken. Het is dan ook een vreemde keuze om twee paar te leveren waarvan er een paar iets slechter zou dempen… Er zit vast een marketingstrategie achter maar die kan ik toch moeilijk volgen. Liever had ik twee “race” setjes gekregen.

 oordoppen_test_04.jpg

Noizezz Orange Strong

  • Demping: 8/10 – 30dB volgens de fabrikant
  • Comfort: 5/10
  • Prijs: 5/10 – 20,95 €
  • Kwaliteit: 7/10
  • Totaal: 24/40

Als we de fabrikant mogen geloven, dan dempen de Noizezz 30 decibels en zouden ze daarmee het sterkst dempende motor-oordopje zijn van deze test. Er wordt inderdaad stevig gedempt. Praten kan je nog steeds goed met elkaar, hij demp vooral de windruis en niet de andere geluiden in het verkeer.

Hij steekt niet uit je oor. Je hebt dus nooit enige last wanneer je je helm ophebt. Ze zitten in het begin vrij comfortabel, maar na lange tijd rijden krijg je toch wat pijn in je oor. Ze zitten bij lange ritten dus niet meer comfortabel.

 oordoppen_test_06.jpg

Thunderplugs Motor

  • Demping: 7/10 – 26dB volgens de fabrikant
  • Comfort: 7/10
  • Prijs: 8/10 – 9,95 €
  • Kwaliteit: 7/10
  • Totaal: 29/40

De thunderplugs worden geleverd met een handig opbergkokertje. Wanneer je die aan je rits van je motorjas hangt, ben je nooit nog onderweg zonder je paar oordopjes. Dat blijkt toch wel een grote meerwaarde te zijn bij dagelijks gebruik.

De demping is gewoon goed, al worden alle geluiden sterk verminderd. Het kost wat moeite en oefening om ze goed in je oor aan te brengen. Eens je de truuk goed doorhebt kan je wel genieten van een comfortabele stilte. De prijs is zacht, maar je krijgt ook maar één setje dopjes meegeleverd.

 oordoppen_test_07.jpg

Crescendo Moto

  • Demping: 4/10 – 25dB volgens de fabrikant
  • Comfort: 5/10
  • Kwaliteit: 5/10
  • Prijs: 6/10 – 16,95 €
  • Totaal: 20/40

Ook de Crescendo oordopjes worden geleverd met een handig opbergkokertje. De demping zou volgens de fabrikant 25dB zijn, maar dat zou ik toch in werkelijkheid met een korrel zout nemen. Tenminste, als je ze comfortabel in je oor krijgt. Na een rit van een uur kreeg ik vaak last in een van mijn oren, omdat ze niet exact evenveel dempten in beide oren en je dus eigenlijk niet meer stereo alle geluiden hoort.

De demping en de filters zijn echt wel ondermaats.Bovendien zijn ze zijn erg moeilijk in te brengen. Je krijgt twee setjes meegeleverd, maar wel maar één setje filters. Als je ze goed in je oor geplaatst krijgt, zitten ze wel netjes uit het bereik van je helm.

 oordoppen_test_08.jpg

Besluit

tabel

Het bovenstaande tabelletje leert ons dat Alpine Motosafe Pro als winnaar uit de bus komt. Deze dopjes scoren op alle vlakken goed en springen er dus met hun eindtotaal uit. Vooral de kwaliteit en het comfort gaven de doorslag. Ook de Thunderplugs en dus de traditionele wegwerpoordopjes scoren goed. Het belangrijkste is natuurlijk wel dat je er gebruikt en je oren gaat beschermen. En daar kunnen wij jullie een handje bij helpen.

Binnenkort kan je namelijk met een nieuwe fotowedstrijd een setje Alpine Motosafe Pro winnen! Weldra lees je hier meer over!

oordoppen_test_02.jpg

10 thoughts on “Review: Oordoppen vergelijkingstest

  1. Rijd al jaren met Alpine maar had dat 40 jaar geleden al moeten doen , helaas te laat. Dus aan alle motorrijders die nog twijfelen: dragen die dingen!!

  2. Leuk artikel weer!

    Na zo’n 9 jaar rijden met wegwerpoordoppen, dit jaar op maat gemaakte oordoppen laten aanmaken. Ik kon kiezen tussen aantal doppen: motordoppen (140 euro, met filters) of slaapdoppen (90 euro, helemaal dicht). Ik ben voor de laatste variant gegaan want ik rijd met hoog scherm op een Honda Transalp en de turbulentie is fantastisch rondom de helm… (lees: heel veel lawaai).

    Beste upgrade van het motorrijden van afgelopen jaar. Absolute aanrader.

  3. Ik heb 3 verschillende setjes op maat gemaakte gedragen, zowel van zacht als hard materiaal gemaakt, maar die dingen gaan pijn doen na een lange rit. Daarna een setje Alpine genomen, maar ook die dingen irriteren al snel. Ten einde raad overgestapt op de gele wegwerpdoppen. En die zijn voor mij de ultieme oplossing. Oorpluggen zijn net helmen: zoveel hoofden/oren zoveel meningen.

  4. Eens met de laatste opmerking van Albert: zoveel hoofden/oren zoveel meningen.De generieke wegwerp oordoppen die ik in bulkvoorraad heb gekocht, zitten bij mij niet goed. Ik heb ook geen goede ervaringen met Alpine en ben daarom overgestapt naar Pluggerz. Deze sluiten bij mij beter af, bieden meer comfort, zijn makkelijk in te doen en blijven zitten bij een lange rit.

  5. Hoeveel dB zit er eigenlijk rond je helm als je ~140km/u rijdt….?
    Zelf heb ik altijd met oordopjes in op de motor gereden, van wegwerp tot aan Alpine en op maat gemaakte otoplastieken, en toch tinnitus opgelopen (na bijna 20 jaar rijden dat wel).
    Dus wat nu als het volume bij 140, want dat is toch wel een snelheid die ik dagelijks met gemak haal, boven de 110dB zit? Heb je leuk van die oordoppen in die er 20dB af knabbelen maar vervolgens heb je toch heel grote kans op gehoorbeschadiging.
    Dat is namelijk mijn theorie over mijn opgelopen constante ruis in mijn oor.
    Daarom rij ik nu met wegwerp van 3M ear soft FX met ~39dB demping.

    Om nog dit te quoten uit die coolsafety link: “Hoewel elk oor weer een beetje anders is en niet iedereen dezelfde drempel voor gehoorschade heeft, is het een feit dat geluid boven de 82dB serieus genomen moet worden. Vanaf dat punt kan geluid schade gaan veroorzaken.”

  6. Er is weleens een test geweest op een naked bike met verschillende helmen bij 130km/u door ik meen het Duitse Motorrad. Zij hebben toen gemiddeld 100dB gemeten, maar de toppers zaten op 106. Met ruit of kuip is het aantal dB vaak nog hoger dan zonder, zo is mijn ervaring.
    En inderdaad, 3M ear soft FX is lekker zacht, maar in de stad hoor je hoegenaamd niets meer…het is ook altijd wat.

  7. Pluggers zitten redelijk … vervelend na een lange tocht (ik twijfel elke keer mijn helm af te doen).

    Maar daarentegen heeft het plastic kokertje het al een jaar volgehouden in zon, regen en andere weersomstandigheden..

    En wat een voordeel is, door de kleine opbergkoker kun je m aan je motor sleutels doen, en dus nooit vergeten (gebeurd namelijk altijd met die Alpine set).

  8. Mijn tip: bestel es een proefpakket met wegwerpdoppen. Als je eenmaal weet wat je fijn vindt koop je een doos van 300 stuks. Ik gebruik zelf Moldex Contours en Moldex Spark Plugs. Makkelijk in te doen, ze dempen goed en als ze vies zijn of je raakt ze kwijt pak je gewoon nieuwe. Op reis pak ik iedere dag een verse set.

    Ik heb ook wel es op maat gemaakte oordoppen van Beter Horen gehad. Erg comfortabel en ze werken erg goed met helmspeakers omdat ze vooral de hoge tonen dempen. Nadeel: je raakt ze makkelijk kwijt, ze worden smerig en ik vond ze met het standaard filter toch niet voldoende dempen.

  9. Ik rij al geruime tijd met een in-ear systeem van Shure (naast motorrijder ben ik muzikant). Om precies te zijn de SE215. Deze dempt 37DB, da’s dus meer dan de beste oordopjes hierboven. Het werkt hetzelfde als “gewone” oortjes, alleen werkt dit dus beter dempend en uiteraard kun je hiermee kiezen je oren te trakteren op de allerbeste hits van dit moment. De oortjes zijn aardig slijtage-proof, ze zijn al een aantal keer vrij nat geworden maar doen het nog prima. Wat ik helemaal top vind is dat de oortjes zelf losgeklikt kunnen worden. Een kapotte kabel of kapot oortje betekent dus niet gelijk je volledige geld weg. Bijkomend voordeel is dat als je eens een keer ergens achter blijft hangen (of zoals ik er op staat), de oortjes dus losklikken (dat erop staan zou ik alleen niet dagelijks proberen).
    Shure levert bij deze oortjes ook een bluetooth of minijack kabeltje met microfoon. Gecombineerd met de Infinite Intercom-app lukt het me daarmee redelijk om deze oortjes als communicatiesysteem te gebruiken met passagier. Bellen lukt er trouwens ook prima mee, enige lastige is om op het “opneem” knopje te klikken met dikke motorhandschoenen.
    Als muzikant heb ik ook op maat gemaakte doppen gehad. Werkt prima, maar is vele malen duurder én in vergelijking met deze oortjes scheelt het qua geluid vrijwel niks. Kleine aanvulling: als je de oortjes voor het eerst hoort is het geluid vrij crappy. Net als bij motoren hebben deze namelijk een “break-in period”. Na ongeveer een maandje elke dag gebruiken werd het geluid uitstekend.

  10. Leuke website! Informatief en toegankelijk.

    Ik gebruik uvex x-fit. Wegwerp oordoppen maar gebruik ze vaak enkele keren. Kunt ze zelfs incidenteel beetje afspoelen. Wel goed laten drogen daarna! Uiteindelijk worden ze te zacht en krijg je ze niet goed meer in je oren en is de demping eruit. Dempen 37 dB, zijn best zacht (gaan dus niet knellen zoals die gele wegwerp wel doen bij mij) en gaan een poosje mee.

    Wellicht hebben mensen er wat aan!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *